NWA INTERNATIONAL LIGHTWEIGHT
TAG TEAM TITLE HISTORY

December 26, 2003--Present

Compiled by Brian Westcott

1.Dick Togo and Ikuto Hidaka
12/26/2003-Tokyo, JAPAN (Tokyo Korakuen Hall)
Defeat Tatsuhito Takaiwa & Naohiro Hoshikawa in a 4-team tournament final to become the first champions.
20:46
NWA Zero-One card

2.Leonardo Spanky and Low Ki
02/19/2004-Tokyo, Japan
19:32

3.Tatsuhito Takaiwa and Tomohiro Ishii
06/04/2004-Hachinohe, JAPAN (Hachinohe Citizen Gym)
16:20

4.Spanky and Kaz Hayashi
09/19/2004-Tokyo (Tokyo Korakuen Hall)
17:35

TITLE VACANT
02/28/2005
All NWA titles are declared vacant by General Manager Oscar David due to "lack of defenses" and not "wealth of titles."

5.Ikuto Hidaka and Minoru Fujita
03/27/2005-Tokyo (Tokyo Korakuen Hall)
Defeated Leonardo Spanky and Alex Shelley to win vacant title.
17:47

6.Alex Shelley and Chris Sabin
08/25/2006-Tokyo (Tokyo Korakuen Hall)
27:52

7.Takuya Sugawara and Minoru Fujita
/04/06/2008-Tokyo
Reigning Intercontinental champions, defeat Alex Shelley and Chris Sabin win a double title match.

8.Ikuto Hidaka and Munenori Sawa
08/03/2008-Tokyo

9.Ikuto Hidaka and Takafumi Ito
08/07/2011-Tokyo

Title Vacant
03/2012

10.Jimmy Susumu (Susumu Yokosuka) and Jimmy Kagetora (KAGETORA)
04/24/2012-Tokyo
Defeat Ikuto Hidaka and Takafumi Ito and Takuya Sugawara and Mineo Fujita in a 3-way match for the vacant title.

Copyright 2011 - Jump City Productions