s
Click the banner above for great wrestling DVDs

NEPW - NEW ERA PRO WRESTLING

NEPW UNITED STATES TAG TEAM TITLE HISTORY

January 21,2001

Compiled by Brian Westcott

1.Freebirdz 2000 (Kasanova Kato and Dr. Feelgood)
01/21/2001-Geneva, OH
Defeat Spanish Fly and Adrian Black to become first champions.

2.Sexual Harassment (JT Rodgers and Eric Xstacy)
07/15/2001

3.The Ruff Nex
08/19/2001
Defeat Freebirdz 2000 for the titles. (possible phantom change between Freebirdz and Sexual Harassment.)

4.Klub Xtreme
10/2001
Another phantom change. First title defense
10/13/2001 Cleveland, OH

5.Total Anarchy
12/08/2001-Painesville, OH Team Teabag (Scottie Gash and J-Ru)
01/26/2002-Painesville, OH
Defeat Total Anarchy and PHAT In a three way dance.

6.Spanish Announce Team (Jose Maximo and Joel Maximo)
?/2002

TITLE VACANT
Stripped of titles
06/15/2002-Painesville, OH

7.VIP (Johnny Heartbreaker and Mike Preston)
07/13/2002-Painesville, OH
Defeat Gutter and Shigroth to win vacant title.

TITLE VACANT
02/08/2003-Painesville, OH
Preston and Heartbreaker were stripped of the titles due to Heartbreaker being injured.

8.Da Munchies (Sheik Hassan and Dick Trimmins)
05/12/2003-Painesville, OH
Defeated J.T. Lightning and Adam Cage in a tournament final to win vacant title.

Copyright 2003 - Jump City Productions